2050 ANKARA VİZYONUMansur Yavaş ve pek çok farklı alanda uzmanlardan oluşan ekibi, 50 yıl sonrasının Ankara’sını inşa etmek için vizyoner bakış açısıyla düşünüyor, fikir üretiyor, tartışıyor, hesap yapıyor ve gerçekleşebilecek projeler üretiyor.

Bir düşünün; zamanda yolculuk yapıp, bundan sadece 50 yıl öncesinin insanına (yani 1969 yılında yaşayan birine) bugünün teknolojisini anlatmanız gerekseydi, ne kadar zorlanırdınız! Muhtemelen anlatmakta en çok zorlanacağınız şeylerden biri artık her gün elimizden düşmeyen akıllı telefonlar ve internet olurdu…

Çok uzak bir geçmişte değil; 1998 yılında Kodak dünya genelinde tüm fotoğraf kağıdının%85'ini satıyordu. Sadece birkaç yıl içinde dijital fotoğrafçılığın çıkmasıyla iş modelleri tamamen ortadan kalktı ve iflas ettiler. Bugün, teknoloji çok daha hızlı değişiyor; dolayısıyla Kodak ve Polaroid’in başına gelen bu olayın önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde daha birçok sektörde yaşanacağı aşikâr.

İşte bu nedenle biz, günümüzden bir 50 yıl sonrasını tasarlamak, hayal edebilmek ve ortaya bir vizyon koyabilmek zorundayız. Bazen, en imkânsız görünen seçenekleri bile değerlendirmeye açık olmalıyız.

Örneğin, sürücüsüz ve elektrikli araçlar devreye girmeye başladı; bu durum, benzin pompalarının olmadığı, onların yerine sokak köşelerinde elektrik dağıtan sayaçlar olduğu, şirketlerin elektrik şarj istasyonları kurduğu, kısacası alışılageldik trafik ve sokak kavramlarımızı sil baştan düşünmemiz gereken bir gelişme. Böyle bir konuyu belediyecilerin gündemlerine almaması mümkün olabilir mi?

Küresel teknolojik gelişmeleri önceden fark edebilmek ve bize doğru hızla yaklaşan yeni çağ için hazırlıklı olmak, tüm ülkemizdeki belediyelerin en önemli gündem maddesi olmalıdır. Mansur Yavaş ve uzmanlardan oluşan ekibi Akıllı Ankara projelerini tasarlarken, başkentimizin tüm ülkeye örnek olması gerektiği bilinciyle hareket ediyor.

Burada okuyacağınız projeler, ilk bakışta çok ileri vadeli ve büyük hedefler gibi gelebilir; ancak “vizyon projesi” adını verme nedenimiz de zaten budur… Amacımız, sizlere daha ileriyi hayal edebildiğimiz bir bakış açısı kazandırmak ve başkentimizin geleceğini bizim gözlerimizle görmenizi sağlamaktır.

Bu dünyayı önceden fark edebilmek ve bize doğru hızla yaklaşan yeni çağ için ön hazırlıkları yapıyor olmak, tüm ülkemizdeki belediyelerin en önemli gündem maddesi olmalıdır. Mansur Yavaş ve ekibi, Akıllı Ankara projelerini tasarlarken işte bu bilinçle hareket ediyor.

2050 Ankara Vizyon Projeleri ;

Kuzey Ankara Teknoloji ve Endüstri Bölgesi, Doğu Ankara Robot Teknolojileri Endüstri Bölgesi, Güney Ankara Yazılım Teknolojileri Endüstri Bölgesi, Batı Ankara Askeri Teknolojiler Endüstri Bölgesi olmak üzere 4 ana gelişim alanına ayrılacak projede pek çok alt proje bulunacak:

● Uluslararası Teknik Üniversiteler
● Teknokentler
● Akıllı Fabrikalar
● Konut Alanları
● Afet Uyarı ve Kurtarma Teknolojileri Üretim Projeleri
● Gen Teknolojileri Üretim Projeleri
● Yenilenebilir Enerji Üretim Projeleri
● Dayanıklı Materyaller, Kompozit Malzemeler Üretim Projeleri
● Sensör Teknolojileri Üretim Projeleri
● Teknolojik Tekstil Üretim Projeleri
● Doğal Tohum Üretim Projeleri
● Tıbbi Cihaz Ve İlaç Üretim Projeleri
● Ankara Süper Beyinler Tasarım Merkezi
● Nesnelerin İnterneti Üretim Projeleri
● Drone Üretim Projeleri
● Robot Üretim Projeleri
● 3d Yazıcı Üretim Projeleri
● Uzay Ve Hava Araçları Üretim Projeleri
● İnsansız Hava Araçları Üretim Projeleri
● Askeri Silah Ve Cihaz Üretim Projeleri
● Ankara Kuluçka Merkezleri
● Ankara Yazılım Çiftlikleri
● Yapay Zeka Yazılım Projeleri
● Big Data Yazılım Projeleri
● Endüstriyel Yazılım Projeleri
● Sanal Gerçeklik Yazılım Projeleri
● İşletim Sistemi Yazılım Projeleri
● İş Yazılım Projeleri
● Oyun Yazılım Projeleri
● Robotik Yazılım Projeleri