BİSİKLET YOLLARI


Ankara’da mevcutta bisiklet ulaşımının sağlanabileceği herhangi hat bulunmamaktadır. Bu eksikliği gidermek için, Ankara’nın önemli ulaşım akslarını birbirine bağlayan iki bisiklet yolu yapılacaktır. Bu yollardan ilki Atatürk Orman Çiftliği’nden başlayarak ANKAPARK üzerinden İstanbul Yolu güzergahını izleyerek Tandoğan-Ankara Üniversitesi Merkez Kampüsü-Beşevler-Gazi Üniversitesi Merkez Kampüsü-TOBB Üniversitesi’nde son bulacaktır. Bu hattın toplam uzunluğu 8,6 km’dir.

İkinci bisiklet güzergahı Söğütözü-Ümitköy hattında Eskişehir Yolu’na paralel ilerlemektedir. Bu hat boyunca Ortadoğu Teknik Üniversitesi-Bilkent ve Hacettepe Üniversitesi merkez kampüslerine de uzanmaktadır. Bu hat sayesinde şehrin doğu-batı hattında alternatif bir ulaşım sistemi sunulmasının yanı sıra, Ankara’nın köklü üniversitelerinde eğitim hayatına devam öğrencilerin ulaşım talepleri karşılanacaktır. Hattın toplam uzunluğu 22,4 km’dir.

Bu iki hat, ilerleyen yıllarda TOBB Üniversitesi-Söğütözü bağlantısının yapılmasıyla bir araya getirilecektir. Planladığımız toplam bisiklet yolları ile önümüzdeki 5 yıl sonunda Ankara halkı yaklaşık 31 km bisiklet yoluna sahip olacaktır.