GELİŞİM KAMPÜSLERİ


Proje, şehrin farklı noktalarında bulunan toplam 50 milyon metrekarelik askeri alanın %10’unun eğitime ayrılarak Gelişim Kampüsleri’ne dönüştürülmesini kapsıyor. Yani toplam 5 milyon metrekarelik bir alanın Milli Eğitime tahsis edilmesi sayesinde tüm şehrin eğitim alanı sorununun kalıcı olarak çözülmesi söz konusu. Böylece, çocukların doğayla ve toprakla temas edebileceği, spor yapabileceği, tarımsal üretimle ilgili eğitimler alabileceği, sanatsal etkinliklere katılabileceği, aynı zamanda robotik kodlama, yapay zeka geliştirme gibi teknoloji ve bilim sınıflarına dahil olabileceği bir ortam sunulacak. Merkezler, çocuklarımıza ders dışında farklı bir şeylerle uğraşma, hobi edinme ve dinlenme olanağı sunacak.

Projelerin ilki, 500.000 metrekarelik Keçiören-Karakaya bölgesinde ilk ve ortaöğretim kampüslerinin tamamlanmasıyla hayata geçirilecek. Bu ilk kampüs, aynı anda 8-10 okulun öğrencilerini ve eğitim kadrosunu içinde barındırıyor olacak. Ardından diğer bölgelerde de benzer çalışmalar yapılarak tüm Ankaralı öğrencilere ulaşılacak.

Gelişim Kampüsleri İçerisinde Yer Alan Orman Yaz Kampları


Kuzey Avrupa ülkelerinin en etkili eğitim metodu olan ve doğa içerisinde gerçekleştirilen bu kamplarda, 3-6 yaş arası çocuklar anneleri ve babalarıyla özel bir deneyim yaşayacaklar. 1 haftalık kamplarla çocuklara ve ailelerine ekip çalışması, birlikte sorun çözme, yaratıcı düşünebilme, olumlu iletişim, aile içi uyum gibi beceriler aşılanacak. Yaz tatilleri döneminde gerçekleştirilecek bu kamplardan, 1 yılda 6000 çocuğun aileleriyle birlikte yararlanması bekleniyor.