İNSAN ODAKLI BELEDİYECİLİK


Bizim en büyük projemiz, bugüne kadarki belediyecilik anlayışını sil baştan değiştirerek “İNSAN ODAKLI BELEDİYECİLİK” kavramını Ankara halkının bilincine yerleştirmek ve bu değişimin, ülke geneline ilham kaynağı olmasını sağlamak.

Yaşam kalitesi çalışmalarımız, Ankara halkının eğitim olanaklarına ulaşabiliyor olması, temiz hava soluyabiliyor olması, daha yeşil, yürünebilir bir şehirde yaşıyor olması, güvenli ve temiz dinlenme alanlarına sahip olması, engelli ve yaşlılara sunulan hizmet olanaklarını kapsıyor.

Maalesef bugüne kadar gelinen noktada, özellikle son yıllarda yapılan büyükşehir belediyeciliğinin bu alanlara hiç eğilmemiş olduğunu görmek zor değil. İnsanlarımız haftasonları AVM’lere akın ediyor, hafta boyunca bir beton yığınının içinden çıkıp başka bir beton yığınının içine girmekten başka yapacak bir şey bulamıyor. Üstelik bu yorgunlukla yaşayan insanlardan iş hayatında verim beklemek mümkün değil… Yani kötü kötü şehirleşme, aynı zamanda kalitesiz üretim, verimsiz hizmet ve dolayısıyla kötü ekonomi anlamına geliyor.

Ankara’da hava kalitesi ise tehlikeli boyutlara ulaşmış durumda; sigaraya karşı son yıllarda artan hassasiyeti memnuniyetle karşılıyoruz fakat aynı hassasiyeti ne yazık ki pusetiyle yol kenarından geçerken egzoz gazı soluyan bebeklerimiz için göstermiyoruz…

Mansur Yavaş döneminde ise halkın yaşam kalitesini artırmak için belki de hiç el atılmamış konularla ilgili önemli projeler yapılması planlanıyor. Bu atılacak adımların her biri, Ankaralıların mutluluk seviyesini ve sağlığını merkez alıyor.

Mansur Yavaş’ın Çağdaş Belediyecilik İlkeleri


Herkes, yaşadığı şehirle ilgili fikirlerini, önerilerini, eleştirilerini belediyeye sunmakta özgür olacak. Bunu yaparken, vatandaşların hangi siyasi görüşten, hangi kökenden olduğuna bakılmaksızın eşit söz hakkı verilecek. Katılımcı demokrasi bilinci, Ankaralılar’ın bilincine yerleştirilecek.
Belediyenin, daha önce halktan sır gibi sakladığı gelir ve giderler açıkça beyan edilecek. Vatandaş, ödediği faturanın arkasında ödeyeceği ücretin nerelere aktarılacağını bir bir görecek.
Yapılacak projelerin halk tarafından benimsenmesi önceliğimizdir. Yine de değişiklik talebi olduğunda, Ankara Belediyesi vatandaşının eleştirilerine kulak verecek ve gereken hesaplamalarını gerçekleştirdikten sonra çalışmalarının yönünü halkın talepleri doğrultusunda değiştirebilecektir.