İSTİHDAM


Evden çalışmak isteyen kadınlara yönelik, paketleme, el işi gibi konularda çalışabilecekleri iş olanakları sunulacak. Bu sistem ile 2019 yılında binlerce kadına evden çalışarak gelir elde etme gücü verilecektir.

Ev Hizmetinde Çalışan Kadınlara Özel Projeler

Ev yardımcılığı hizmetlerinde yerli istihdam desteklenecek. Bugün Ankara’da bakıcı ve ev temizliği işlerinde çalışan 100.000 kaydedilebilen yabancı kadın var. Bu, 5 milyarlık ekonominin her yıl dışarı gitmesi ve kendi insanımızın kazanamaması demek. Çocuk ve yaşlı bakımı ya da ev hizmetleri alanında çalışanlara özel eğitimler verilecek. Kalifiye ev hizmeti veren Türk kadınlarının artışı sayesinde, artık Ankara’daki yabancı çalışan dengesizliği son bulacaktır.

Ev Temizliğine Giden Kadınlara Ulaşım Kolaylığı

Temizlik ve ev hizmetinde çalışan kadınlara, özel ulaşım kartı verilecek. Bu kart sayesinde temizlik ve ev işlerinde çalışanların işlerine ücretsiz gidip gelmeleri sağlanacaktır.
• Engelli vatandaşlarımızın belediyede istihdam edilmesine öncelik verilecektir.

• “%100 Engelli Üretimi” etiketinin markalaştırılması projesi kapsamında, Ankara Keçisi yünü kullanılarak tamamen engellilerimizin el emeğiyle hazırlanacak ürünlerin yurt içinde ve yurt dışında satışı başlatılacaktır.
Zihinsel Engelliler Köyü’nde istihdam edilmek üzere belediye bünyesinde çalışacak özel eğitmenler istihdam edilecektir.
Engelli dayanışma projeleri, spor projeleri, eğitim kampüsleri, geriatri merkezleri gibi projelerimiz kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından çok sayıda rehabilitasyon uzmanına ihtiyaç duyulacak ve gereken personel alımları yapılacaktır.
Sağlık hizmetleri ve okul güvenliği gibi konulardaki projeler, sağlık ve güvenlik personeli istihdamına katkı yapacaktır.
Turizm ve eğitim alanında çalışmak, çalışma hayatını deneyimlemek veya staj yaparken harçlık kazanmak isteyen gençlerimiz için belediye olarak farklı çözümler sunacağız. Bu gençlerimize, işe gidip gelirken kullanmaları için indirimli ulaşım avantajı da sağlayacağız.

• İngilizce öğretmenliği

• Etüt öğretmenliği

• Turizm rehberliği
Öğretmenlerimizin, atama bekleme sürecinde mesleklerinden soğumamaları ve geçimlerini sağlayabilmeleri amacıyla Eğitim Kampüsleri, Gelişim Kampüsleri gibi projelerimizde istihdam edilmesi sağlanacak.
Çok sayıda yapılması planlanan turizm projeleri, bulundukları bölgelerde kendi ekonomisini oluşturacak ve zamanla gelişen sektör kendi istihdam potansiyelini oluşturacak.