Kazandıran Başkent Projeleri


 • Bir düşünün; zamanda yolculuk yapıp, bundan sadece 50 yıl öncesinin insanına (yani 1969 yılında yaşayan birine) bugünün teknolojisini anlatmanız gerekseydi, ne kadar zorlanırdınız! Muhtemelen anlatmakta en çok zorlanacağınız şeylerden biri artık her gün elimizden düşmeyen akıllı telefonlar ve internet olurdu… Karşınızdaki kişinin size “Hadi canım!” deyip gülerek deli olduğunuzu düşünmesi ve yürüyüp gitmesi en muhtemel olasılık! Ya da haydi 50 yıl öncesine gitmeyin, yıl 1998 olsun; Kodak'ın o zamanlar 170.000 çalışanı vardı ve dünya genelinde tüm fotoğraf kağıdının% 85'ini satıyordu. Sadece birkaç yıl içinde dijital fotoğrafçılığın çıkmasıyla iş modelleri tamamen ortadan kalktı ve iflas ettiler. Bunun olacağını kim bilebilirdi? Kodak ve Polaroid’in başına gelen bu olay, 5-10 yıl boyunca daha birçok sektörde yaşanacak…

  Öyleyse biz bundan bir 50 yıl sonrasını tasarlıyoruz dediğimizde, benzer tepkileri almamız şaşırtıcı değil. Ama bir şehri yönetenlerin vizyoner olması, yani geleceği ön görüp buna uygun çözümler üretebilmesi, hatta en imkansız görünen seçenekleri bile değerlendirmeye açık olması gerekiyor.

  Mansur Yavaş ve pek çok farklı alanda uzmanlardan oluşan ekibi, 50 yıl sonrasının Ankara’sını inşa etmek için işte bu vizyoner bakış açısıyla düşünüyor, fikir üretiyor, tartışıyor, hesap yapıyor ve gerçek projeler üretiyor.

  Gündemin en başında, Sanayi 4.0 çağına geçişimizle birlikte gündemimize hızla giriş yapan yapay zeka konusu var. İnsan davranışlarını büyük veri üzerinden takip ederek olasılıkları hızla hesaplayan bilgisayarlar, artık gelişen algoritmaları sayesinde insan hatasının neden olabildiği tüm ortamlarda kumandayı devralacak. Örneğin, sürücüsüz ve elektrikli araçlar devreye girmeye başladı; direksiyona bilgisayarların geçmesine en yakın örnek olan bu durum, ileride ulaşım sektörünün dışında tıp, eğitim, hatta müzikte bile karşımıza çıkmaya başlayacak.

  İşte bu sebeplerle Mansur Yavaş ve ekibi gelecek 50 yılın Ankara’sını tasarlarken, yapay zeka başlığını en önemli gündem maddeleri arasına alıyor; bu, 1969 yılındayken, 50 yıl sonra internetin geleceğini ön görüp hazırlık yapmaya başlamak kadar kıymetli ve ileri görüşlü bir adım.

  Benzin pompalarının olmadığı, onların yerine sokak köşelerinde elektrik dağıtan sayaçlar olduğu, şirketlerin elektrik şarj istasyonları kurduğu, kömür, benzin / petrol şirketlerinin olmadığı ve petrol için sondajlarının durduğu, binaların kendi çatılarından ve dış cephe kaplamalarından gün boyu elektrik üretip depolayabildiği, egzoz gazının olmadığı, daha sessiz caddelerin olduğu, neredeyse sıfır trafik kazasının yaşandığı, sigortacılık kavramının bile değiştiği veya basit, vücuda takılan gereçlerle tüm sağlık taramanızı birkaç saniye içinde yapabildiğiniz bir dünyadan söz ediyoruz…

  Bu dünyayı önceden fark edebilmek ve bize doğru hızla yaklaşan yeni çağ için ön hazırlıkları yapıyor olmak, tüm ülkemizdeki belediyelerin en önemli gündem maddesi olmalıdır. Mansur Yavaş ve ekibi, Akıllı Ankara projelerini tasarlarken işte bu bilinçle hareket ediyor.

  Akıllı Ankara Projeleri;

  ● Şehri; Kuzey Ankara Teknoloji ve Endüstri Bölgesi, Doğu Ankara Robot Teknolojileri Endüstri Bölgesi, Güney Ankara Yazılım Teknolojileri Endüstri Bölgesi, Batı Ankara Askeri Teknolojiler Endüstri Bölgesi olmak üzere 4 ana gelişim alanına ayırmak
  ● Yazılım Çiftlikleri
  ● Yeni Teknoloji Girişimleri için Kuluçka Merkezleri
  ● Nesnelerin interneti, robot teknolojileri, 3D yazıcılar gibi pek çok alanda tasarım ve araştırmanın yapılacağı Ankara Süper Beyinler Tasarım Merkezi
  ● Özel ulaşımda otonomlaşmaya yönelik yan servisler (sokakların belirlenen noktalarında elektrik şarj üniteleri kurulması için ön çalışma)
  ● Akıllı bina teknolojilerine teşvikler
  ● Sürdürülebilir enerji üretimi
  ● Sürdürülebilir enerji ile kendi elektriğini üretebilen yapılar için teşvikler
  ● Engelli ve yaşlılar için giyilebilir, yardımcı teknolojiler
  ● Yüz tanıma teknolojileri sayesinde hızlanan güvenlik süreçleri
  ● Akıllı teknolojiler ile entegre çalışan büyükşehir uygulamaları


 • Belediyenin öncelikli görevleri:


  Mansur Yavaş ve ekibinin ilkelerine göre bir belediyenin öncelikli görevleri;
  ● Temiz hava,
  ● Temiz su,
  ● Ulaşım,
  ● Yönetim Tarzında şeffaflık, katılımcılık, çağdaş belediyecilik ve hesap verebilirliktir.
  Bu ilkeler doğrultusunda Ankara halkı, alınan ücretin nerelere harcanacağına dair detayların faturaların arkasında halka açıkça belirtildiği ve “Önce İnsan” diyen bambaşka bir belediyecilik anlayışıyla karşılaşacak.

  Ankara’nın en büyük israfı olan rant kapısı nasıl kapanacak?

  Ankara’nın son yıllarında maalesef konut ve imar açısından çok büyük yanlışlara fırsat verildi. Sadece 2005-2018 yılları arasında 400.000 konut, imar rantıyla elde edildi (Söylememize gerek yok herhalde, bunların hiçbirisi dar gelirli ailelerin başını sokabileceği türden sosyal konutlar değil!). Yapılan bu yanlışlar sadece şehrin plansız büyümesine yol açmakla ve insanların yaşam hakkını elinden almakla kalmadı, aynı zamanda şehir ekonomisine hiçbir katkı sağlamayan yabancı ve şehir dışı şirketlere para kazandırıldı. Ankaralı 14.000 müteahhit ve onlarla iş yapan nalbur, demirci, işçi, usta gibi inşaat sektörünün hiçbir kademesi, bu işten ekmek yiyemedi.

  Şu anda Ankara’da, önümüzdeki nüfus artış hızının çok üstünde bir konut fazlası mevcut. 1 milyon 721 bin konutun ve 221.000 iş yerinin bulunduğu şehrimizde, ihtiyaç fazlası 390.000 konut ve iş yeri bulunuyor. Bahsettiğimiz rakamlar öyle büyük ki, önümüzdeki 12 yıl boyunca Ankara’da hiç konut inşa edilmese bile ihtiyaç fazlası konut mevcudumuz var. Gelecek yüzyılın konutu üretilmedi, geleceği çalındı. Bu rant oyunu bizim geleceğimizden, en kötüsü de çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğinden çaldı.

  Halbuki Ankara, yüzölçümü çok büyük ve yatay büyümeye müsait bir şehir. Tüm Ankara’nın nüfus ve yaşanabilir arazi toplamına baktığınızda, her 10 dönüme 2 kişi düşüyor. Bu kadar geniş bir alana sahip olduğumuz halde rant yüzünden sıkışık nizam, betonlardan nefes aldırmayan bir şehirleşmeye mahkum edilmiş olmamız akıl karı değil. Üstelik, bu şehirleşme biçiminin insan sağlığına, trafiğe ve ekonomiye maliyeti sandığınızdan daha büyük. Mansur Yavaş’ın başkanlığında, onun samimiyeti ve şeffaf belediyecilik anlayışı sayesinde Ankara’yı yıllardır yönetmekte olan rant defteri kapatılacak.

  Bundan sonra birkaç defa hükümetin de gündeme getirdiği imar rantlarının kesinlikle belediyeye aktarılması sağlanacak. Bu rantlar, belediyenin evsizlere çok ucuz konut temininde kullanılacak.

  İmar planı çalışmaları:

  ● Ankara nazım imar planı revize edilecek.
  ● Ankara ana ulaşım planı hazırlanacak
  ● İmar planlarındaki adaletsiz uygulamalar giderilecek
  ● Bütüncül imar planları yapılacak.
  ● Geçmiş 24 yılda uygulanan emsal artışına dayalı adaletsiz plan değişikliği uygulamaları kaldırılacak, yapılacak tüm planlar ve kentsel dönüşüm projeleri o bölgede yaşayan vatandaşlarımızın katılımı ile eşit ve şeffaf bir şekilde yapılacak.

  Suyumuzu nasıl daha verimli kullanacağız?

  İçilebilir ve temiz su ihtiyacının makul olanaklarla karşılanabiliyor olması, insan haklarının en önemli, temel ve değiştirilemez maddelerinden biri. Elimizde var olan suyun israf edilmemesi ise, bir dünya vatandaşı olarak hepimizin görevi. Mansur Yavaş döneminde bu hak, ihtiyaç sahiplerine pozitif ayrımcılık yapılması önceliği ile tüm Ankaralılara en adil şekilde sağlanacak ve verimliliği artıran hamlelerle su israfı önlenecek.

  ● 2014 yılında seçilirsek belediyeden yardım alanlara 20 ton suya kadar indirimli su verilecek demiştik; 2019 seçimlerini kazandığımız takdirde bu sözü yine tutacağız.
  ● Ayrıca ülkemizdeki tüm belediyelerin en büyük sorunu olan kayıp kaçak bedeli, akıllı Ankara projesi kapsamında yapılacak çalışmalarla en aza indirilmeye çalışılacaktır. Bu da sudaki maliyetin düşmesine sebep olacaktır.
  ● Öğrenci indirimli su tarifesi uygulanacaktır.
  ● Kızılırmak Projesi nedeniyle eskiyen borularını istenilen standarda getirmek için, su tesisatını yenileyen abonelere belirli sürelerle indirim yapılması sağlanacaktır.
  ● Tüm yeşil alanlarda, daha az su isteyen yerli tohuma geçilecektir.

  Elektrik giderleriniz nasıl ucuzlayacak?

  Mansur Yavaş döneminde Ankara, tarihinde ilk defa bu denli yoğun bir “sürdürülebilir, yeşil ve temiz enerji” dönüşümü süreci yaşayacak. Çevre Bakanlığının hazırladığı raporlara göre kirlilik seviyesi tehlikeli boyutlara ulaşan Ankara’nın havası, çevreci enerji dönüşümüyle temizlenmeye başlayacak; hava kalitesi artacak.

  Gelişmiş ülkelerde artık binaların çatıları güneş panelleriyle kaplanırken ve elektriği elde etmek için doğanın gücünden azami faydalanmaya yönelik bilimsel çalışmalara hız verilirken Türkiye’nin başkenti neden bu çağın gerisinde kalsın? Neden Ankara halkı, elektriğe Avrupa’nın bir şehrinde yaşayan vatandaştan daha fazla para ödemek zorunda olsun?

  Sürdürülebilir enerji kaynaklarına yapılacak her türlü bilimsel veya fiziksel yatırım, adımı atılacak her yeni proje, aslında halkımızın elektrik dağıtıcısı şirketlere olan bağımlılığının azaltılması ve enerji kullanımında ceplere binen yükün hafifletilmesi için gösterilmiş bir çabadır.

  Bugüne kadar Ankara’da neredeyse üzerine hiç çaba gösterilmemiş temiz enerji konusu, Mansur Yavaş’ın başkanlığında belediye gündeminin en önemli proje başlıklarından biri olacaktır.

  Temiz Enerji Projeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

  Mansur Yavaş’ın başkanlığı döneminde;

  ● Özellikle dar gelirli bölgeler başta olmak üzere binaların çatılarına güneş ve rüzgâr enerjisi sistemlerinin kurulması için öncülük edilecek.
  ● Yeni yapılan binalarda ise kendi elektriğini kendi üreten, tüketimi azaltmaya yönelik çalışma yapan projelere destek verilecek. Yeşil dostu binalar olarak kabul edilen (LEED sertifikası olan) yapı ruhsatı indirimi teşviki yapılacak.
  ● Sitelerde belediye imar yönetmeliği değişikliği yapıp, çevre bakanlığından onay alınarak, toplu konut alanlarında, yapı ruhsatı verilirken güneş enerjisi panelleri mecburiyeti getirilecek.
  ● Yine yapı ruhsatı alırken tüm kapalı ve açık otoparklarda elektrikli otomobil şarj istasyonu mecbur tutulacak. 6 yıl elektrik faturası öder gibi güneş enerjisi kurulum taksidi ödedikten sonra, ömür boyu elektrik bedava olarak kullanılabilir hale gelecek.
  ● Park, bahçe, yol aydınlatmalarında da sürdürülebilir enerjiden elde edilen elektrik kullanılacak, belediye giderleri yüzünden halka yansıyan masraf azaltılacak.
  ● Organize sanayi bölgelerine de bu sistemler, belediye desteği ile kurulacak.
  ● Orman, kayalık, baraj çevresi üzeri gibi âtıl alanlar bu iş için kullanılmak üzere gerekli kurumlardan izin almak suretiyle enerji toplama istasyonlarına dönüştürülecek.
 • Sanayi, turizm, bilim ve teknoloji gibi pek çok yönden başkentimizi geliştirmeye yönelik projeler hayata geçilirken, bu projelerin bir sonucu olarak istihdam artışı kaçınılmaz olacaktır. İş fırsatlarının çoğaldığı, kadınlara, engellilere ve özellikle dar gelirli ailelerin yaşadığı bölgelere pozitif ayrımcılığın yapıldığı, fırsat eşitliğinin dengeye kavuştuğu bir Ankara idealiyle yola çıkıyoruz. Belediyede hali hazırda çalışmakta olan emekçilerimize, işlerine aynı şekilde devam edeceklerinin ve haksız, kişisel nedenlerle işten asla çıkarılmayacaklarının teminatını veriyoruz.
  Mansur Yavaş döneminde Ankara’da iş arayan gençler, evine ekmek götüremeyen babalar, akşam yurda aç dönen üniversite öğrencileri, çocuğunu kimseye emanet edemediği için çalışma hayatına dönemeyen anneler olmayacak. Başkent Ankara’da oluşturulacak istihdam projeleri, Türkiye’nin diğer şehirlerinde de ekonomik kalkınma modeli olarak örnek alınacak, takip edilecek.

  İstihdamı Artıracak Çalışmaların Ana Alanları:


  ● Sağlık Turizmi
  Türkiye’nin en iyi doktorlarının ve sağlık kurumlarının bulunduğu başkentimizde, başka şehirlerden ve yurt dışından hastaların gelebilmesi ve onların yakınlarının en iyi şekilde ağırlanabilmesi için daha iyi olanaklar sağlanacak.

  ● Termal Sağlık Turizmi
  Ankara’nın pek çok ilçesinde bulunan fakat kendi halkımızın bile çok iyi tanımadığı termal bölgeler, şifalı sudan faydalanmak isteyen insanlar için daha iyi hale getirilerek özellikle yabancı turizme kazandırılacak. Termal turizm, toplu kültür turlarıyla da desteklenerek bölge halkına önemli bir kalkınma hamlesi getirecek.

  ● Tarih ve Kültür Turizmi
  Şehrimiz, tarih öncesi çağlardan günümüze uzanan derin bir medeniyet ve kültür hazinesine sahip. Bizim tek yapmamız gereken, onu tozlar içerisinden çıkarıp parlatmak ve hak ettiği noktaya getirmek olacak. Ulus, Saraçoğlu Mahallesi, Anıtkabir, Gordion gibi noktalar arasında daha kolay gezilebilir rotalar oluşturulmasıyla Ankara’da turizm, her bölgenin halkına istihdam yaratacak.

  ● Kongre Turizmi
  Gelişmiş bir şehir ekonomisinin en önemli göstergelerinden biri, o şehre akın eden iş dünyasıdır. Büyük şirketlerin ve profesyonellerin buluşmak, toplantı, seminer kongre gibi etkinlerini gerçekleştirmek için Ankara’yı tercih ediyor olması için gereken tüm alt yapıyı hazırlayacağız.

  ● Bilim ve Teknoloji Bölgeleri
  Dünyanın gelişim hızına yetişebilen ve onu aşmak için çalışan bir ülkenin başkentinde, daha fazla sayıda ve daha gelişkin bilim-teknoloji bölgeleri oluşturulması şart. 2050 Büyük Ankara Vizyonu’nda da belirttiğimiz bu bölgeler, sadece Ankara’nın değil ülkemizin de uluslararası alanda saygınlığını artıracak düzeyde olacaktır.

  ● Bilim ve Teknoloji Bölgeleri
  Dünyanın gelişim hızına yetişebilen ve onu aşmak için çalışan bir ülkenin başkentinde, daha fazla sayıda ve daha gelişkin bilim-teknoloji bölgeleri oluşturulması şart. 2050 Büyük Ankara Vizyonu’nda da belirttiğimiz bu bölgeler, sadece Ankara’nın değil ülkemizin de uluslararası alanda saygınlığını artıracak düzeyde olacaktır.

  ● Sanayi Projeleri
  Bu projelerimiz arasında, organize sanayi bölgelerinde bulunan işletmelerimizin gelişimi, büyümesi ve daha fazla insana iş olanağı sağlayabilmesi için eğitim, fuar, sektörel buluşmalar gibi pek çok proje yer alıyor.

  ● Dikey ve Ekolojik Tarım Projeleri
  Artan nüfusu sağlıklı gıda ve tarım ürünleriyle buluşturmak için sıra dışı çözümler üretmemiz gereken bir çağdayız. Dikey çiftlikler ve ekolojik tarım projeleri ile hem bu ihtiyacı karşılayacak hem de istihdam yaratacak ilginç ama bir o kadar da örnek gösterilecek fikirleri hayata geçireceğiz.

  ● Ankara Keçisi Yünü
  Dünyanın en kaliteli ve kullanışlı yünleri arasında gösterilen Ankara Keçisi yününü dünyaya tanıtmak, coğrafi işaret haline getirmek ve ondan üretilen tiftik kumaşını markalaştırmak için önemli adımlar atacağız. Ankara’nın keçi yetiştiricileri ve geleneksel tekstilcileri yeniden kazanacak, ayağa kaldırılacak.

  ● Çifçiler İçin Destekler
  Tarım alanında üretim yapan halkımız için, Bereket Kart adında özel bir kart çıkarttırılarak su, yem, gübre gibi alımlarda özel indirimler sunulacak. Ayrıca köye dönüş projesi ile Ankara’nın nüfusu azalan köylerinde yeninden iş gücü sağlanacak.

  ● İş Arayışındakilere Ücretsiz Ulaşım Desteği
  Her gün evinden çıkıp görüşmelere giderek iş bulmaya çalışan insanlarımızdan belediye olarak para almayacağız. İşsizlere özel sağlanacak ulaşım kartı sayesinde, onlara yol masrafını dert etmeden kolayca gezerek iş bulma şansı sunacağız.

  ● Girişimciler için Kuluçka Merkezleri ve Ortak Çalışma Alanları
  Sermayesi ne kadar düşük olursa olsun, her girişim fikri bir şansı hak eder. Bu düşünceyle, özellikle gençlerimize ve kadın girişimcilere destek olmak amacıyla uygun fiyatlı ortak çalışma alanları ve hazır ofisler oluşturacağız.

  ● Eğitim ve Kalifiye Eleman Yetiştirme Projeleri
  Sanayii ve hizmet sektörlerinde kalifiye ara eleman eksiğinin giderilmesi için belediye olarak eğitim olanakları sunacağız. Usta-Çırak projesi ile yeni nesillerin meslek edinmesi ve stajlar ile iş deneyimi kazanması için fırsatlar oluşturacağız.

  ● Üniversite Öğrencilerine Özel Ek Gelir Fırsatları
  Turizm ve eğitim alanında çalışmak, çalışma hayatını deneyimlemek veya staj yaparken harçlık kazanmak isteyen gençlerimiz için belediye olarak farklı çözümler sunacağız. Bu gençlerimize, işe gidip gelirken kullanmaları için indirimli ulaşım avantajı da sağlayacağız.

  ● Ev Hizmetinde Çalışan Hanımlarına Özel Projeler
  Ev yardımcılığı hizmetlerinde yerli istihdam desteklenecek. Bugün Ankara’da bakıcı ve ev temizliği işlerinde çalışan 100.000 kayıt edilebilen yabancı kadın var. Bu, 5 milyarlık ekonominin her yıl dışarı gitmesi ve kendi insanımızın kazanamaması demek. Çocuk ve yaşlı bakımı ya da ev hizmetleri alanında çalışanlara özel eğitimler verilecek. Kalifiye ev hizmeti veren Türk kadınlarının artışı sayesinde, artık Ankara’daki yabancı çalışan dengesizliği son bulacak.

  ● Kreş ve Bakım Evleri ile Kadın İstihdamına Destek
  Pek çok kadınımız, anne olduktan sonra çocuğunu güvenilir ellere teslim edip işe dönmekte zorluk yaşıyor. Anneanne-dedelerin uzakta oturuyor olması veya sağlık durumunun elverişli olmaması buna örnek. Tüm mahallelerde park alanları ile bütünleşik Belediye kreşlerinin yaygınlaştırılmasıyla daha fazla kadınımızın ekonomiye katkıda bulunabileceği bir Ankara tasarlıyoruz. Bu kreşler hafta içi̇ çalışan annelerin çocuklarına hizmet verirken, kapasite dahilinde hafta sonları da isteyen ev hanımlarının çocuklarına hizmet verecek.

  ● Ev Temizliğine Giden Hanımlara Ulaşım Kolaylığı
  Temizlik ve ev hizmetinde çalışan hanımlara, özel ulaşım kartı verilecek. Bu kart sayesinde temizlik ve ev işlerinde çalışanların işlerine ücretsiz gidip gelmeleri sağlanacak

  ● Üreten Hanımlar Projesi
  İlk İstihdam projemiz, daha seçimleri kazanmadan hayata konuldu. Üreten Hanımlar projesi ile pazar filesi ve bez çanta diken kadınlarımız ürettikleri ürünleri belirlenen merkezlere getiriyor, Mansur Yavaş ekipleri bu fileleri satın alarak ihtiyacı olan başka kişilere hediye ediyor. Katılmak için tıklayın: www.uretenhanimlar.com

 • Turizm size ne kazandırır?

  Turizm denince ilk akla gelen görüntü, Ege ve Akdeniz bölgesine gelen yerli ve yabancı turistlerdir. Halbuki turizm, bundan çok daha kapsamlı bir konu başlığıdır. Basitçe ifade etmek gerekirse, şehrinize ve ülkenize herhangi bir nedenle gelen her ziyaretçi turist sayılır. Yani turizmin sağlık, iş ve toplantı, kültür ve tarih gibi daha pek çok alt başlığı bulunur.

  Bir şehrin dışarıdan ne kadar çok ziyaretçi çektiği hem gelişmişlik göstergesidir, hem de o şehire nakit para girmesi demektir. Özellikle bu giren para döviz cinsinden ise Türk parasının değerinin artması ve dolayısıyla ülke ekonomisine katkı ile sonuçlanır.

  Mansur Yavaş’ın başkanlığı döneminde ve kuracağı düzenin ilerleyen yıllarında Ankara şehri, gözde bir dünya başkenti olma yolunda önemli değişimler yaşayacaktır.

  Mansur Yavaş’ın Belli Başlı Turizm Projeleri


  ● Sağlık Turizmi

  Ankara, tıp alanında çok sayıda kıymetli üniversitemizin, akademisyenimizin ve sağlık personelimizin bulunduğu bir şehir. En zor hastalıkların tedavisi ve büyük ameliyatlar için ülkemizin dört bir yanından hasta ve hasta yakınlarının akın ettiği başkentte, onlara ve Ankara halkına kaliteli ve sistemli işleyen bir hastane ve konaklama ortamı sunabilmek çok önemli. Diğer yandan, yaşlı, engelli veya rehabilitasyon ihtiyacı duyan kişiler için sunacağımız olanakları iyileştirmek şart.

  Bu olanakların iyileştirilmesi, hastane kapasitelerimizin ve hastanelere ulaşım olanaklarının düzeltilmesi demek, şehrimize sağlık bulma amacıyla gelen daha fazla insanımızın olması ve ülkemiz için Ankara’nın, bir “Sağlık Başkenti” haline gelmesi demektir.

  ● Tarih ve kültür turizmi:

  Ankara, binlerce yıl boyunca büyük medeniyetlerin beşiği olmuş, ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu topraklar olarak tarihe adını yazdırmış bir başkent.

  Fakat biz bu şehrin sahip olduğu derin kültürel mirası ve tarihi zenginliği bugüne kadar maalesef yeterince tanıtamadık. Şimdi ise, elimizde ilkleri başarmak ve Ankara’yı tarih ve kültür turizmi açısından bir çekim merkezi haline getirmek elimizde.

  Beypazarı’nı kültür turizmine kazandıran ve yöre halkına nesilden nesile aktarılacak bir ekonomi döngüsü bırakan Mansur Yavaş’ın başkanlığında Ankara’nın kültürünü ve tarihini dünyaya tanıtmak için dev adımlar atılacak. Bu turizm hamlesi sayesinde Ankara halkının pek çok kademesi için gelir ve iş kurma potansiyeli oluşturulacak. Trafiğe kapalı hale getirilecek belli başlı noktalarda küçük turistik trenlerle, kiralık bisikletlerle ve yaya olarak ulaşım sağlanacak, Ankara’ya yolu düşen misafirlerimize egzoz kokuları olmadan yürüyerek gezilebilir örnek bir kültür başkenti ortamı sunulacak.

  ● Termal Turizm:

  Ülkemizde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan birçok kaplıca vardır. Fakat Ankara’da pek çok ilçemizde şifalı termal su kaynaklarının bulunduğunu değil yabancı turistler, kendi insanımız bile çok az bilir. Halbuki Ayaş, Beypazarı, Kapukullu, Haymana, Kızılcıhamam termal su çıkan merkezlerimizin sadece birkaçıdır. Bu merkezlerimizin yeterince ilgi görmemesinin nedenleri arasında elbette en önemli faktör tanıtım eksiği; fakat termal turizmin hem yurt içinden hem de yurt dışından daha yoğun talep görebilmesi için tanıtımın ötesinde atılması gereken bazı adımlar var.

  Bunların en başında, sigorta şirketleri ile yapılacak turizm anlaşmaları geliyor. Avrupa’da, sigorta şirketleri termal turları bir tedavi yöntemi olarak listesine alıyor ve bu sayede özellikle emeklilik döneminde olan turistler için termal merkezlere gitmek çok daha kolay tercih edilen bir tatil alternatifi haline geliyor. Termomineral su banyosu, içme, soluma, çamur banyosu, iklim kürü, fizik tedavi, rehabilitasyon, egzersiz, diyet gibi destek tedavilerini içeren termal turizm, yakın çevredeki tarih, kültür ve doğa turları ile birleştirilerek bölge halkına döviz üzerinden çok büyük gelir sağlama potansiyeline sahip.

  Jeotermal kaynaklarımızın olduğu bölgelerde dış turizmin geliştirilmesi için bu potansiyelin doğru şekilde tanıtılması, bölgedeki konaklama, yeme içme noktalarının ve ziyaret rotalarının geliştirilmesi gerekiyor. Mansur Yavaş döneminde yapılacak büyük turizm hamlelerinin en önemlileri arasında gösterilen Termal Turizm, sadece Ankaralılara değil, ülke ekonomisine de katkı sağlayacak ve uluslararası markalaşma çalışmalarına yeni bir güç kazandıracaktır.

  ● İpek Yolu Projesi

  İpek Yolu, eski çağlarda Asya ve Avrupa arasında yapılan baharat, ipek, porselen gibi malzemelerin ticaretinin yapıldığı bir rotaydı. Anadolu toprakları, her iki kıtayı birleştiren coğrafi yapısı sayesinde çağlar boyunca İpek Yolu’nun geçtiği en önemli köprü olma rolüne sahip oldu. İpek Yolu, Anadolu’nun pek çok şehrine ulaşıyordu ve bu şehirlerde ekonominin, dış ticaretin ve hatta siyasetin önemli bir etmeni olarak görülüyordu.

  Ulaşım şartlarının teknolojiyle değiştiği, küresel ekonominin ve markaların çağının yaşandığı günümüzde ise İpek Yolu artık, kültür ve tarih turizmi meraklıları için popüler bir rota haline geldi. Ülkemizin belli başlı şehirlerinde, İpek Yolu’nun kullanıldığı Osmanlı ve Selçuklu dönemlerinden kalma han, kervansaray gibi yapılar ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

  Ankara ise İpek Yolu’nun geçtiği Anadolu’nun kalbi… Sanılanın aksine İpek yolu Ankara’nın şehir merkezinden geçmiyor fakat başkentimizin tüm antik ticari yolların kesişme noktası olduğu bilgisinden yola çıkarak, doğru turizm hamleleri ile daha fazla insana tanıtılması ve yabancı ülkelerden insanların Ankara merkezli rotalarla ülkemizi gezebilmesi mümkün. Mansur Yavaş döneminde İpek Yolu Projesi’nin hayata geçirilmesiyle, hem Ankara ekonomisine hem de çevre il ve ilçelerin ekonomisine büyük katkı yapılmış olacak.

  ● Ulus Koruma Projesi
  ● 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı Projesi
  ● Saraçoğlu Kültür Bahçeleri ile Saraçoğlu mahallesinden Anıtkabir’e kadar yaya ulaşımını sağlayacağız. Kent tarihi için önemli olan Saraçoğlu Mahallesi’ni bir açık hava mahalle müzesi olarak planlayıp, doğru kullanarak korunmasını sağlayacağız.
  ● Turizm Girişimlerine Özel Kuluçka Merkezi
  ● Haymana Termal Şehir
  ● Tuz Gölü Sağlık ve Turizm Merkezi
  ● Tuz Parkı ve Tuz Oteli
  ● Hirfanlı Barajı Alternatif Spor Merkezi
  ● Çubuk Ankara Savaşı Tarihi Parkı
  ● Eski İpekyolu’nu canlandırma projesi
  ● Gordion turizminin ve Frig yolunun canlandırılması
  ● Ekolojik Kırsal Turizm
  ● Arkeoloji Parkları

 • Ankara, özellikle son yıllarda bilindiği üzere büyük savunma sanayii şirketleriyle dünya çapında dikkat çekmeye başlamış bir şehir. Bu büyük şirketlerde kıymetli mühendislerimiz, gençlerimiz çalışıyor. Ama bir de bu büyük sektörü destekleyen veya ondan bağımsız sektörlere üretim yapmakta olan binlerce küçük ve orta ölçekli sanayi işletmemiz var. Bunlar Sincan ve Ostim Sanayi bölgelerinde ekmeğini taştan çıkaran işçilerimiz ve onlara istihdam sağlayan, onların ailelerinin geçim sorumluluğunu üstlenen çok kıymetli sanayicilerimiz.

  Bakınız, yaşanan son ekonomik sıkıntıların ardından son 6 ayda sadece Sincan Organize Sanayi Bölgesi'nde işten çıkarılan çalışan sayısı 5.600. Ankara’da işsizlik, ülke ortalamasının üzerine çıkmıştır. Büyük şirketlerin bulunduğu ve pek çok girişimin filizlendiği başkentimizde böyle bir manzara ile karşılaşmayı ne Ankaralı işverenler, ne de çalışanlar hak ediyor.

  İşte bu yüzden Mansur Yavaş döneminde, 12 farklı sanayi bölgesinde bulunan yüzlerce sanayi kuruluşumuzun ve buralarda çalışan 300.000’den fazla insanımızın mesleki ve ekonomik gelişimine büyük katkılar yapılması planlanıyor.

  Sanayi Projeleri

  ● Belediye istihdam merkezi
  ● Ara eleman yetiştirme kursları
  ● Sanayi bölgelerine meslek edindirme kursları
  ● Sanayi bölgelerine özel ustak-çırak projeleri ile gençlere etkin stajyerlik olanakları
  ● Üniversite-sanayii işbirliğinin güçlendirilmesi
  ● Sanayii bölgelerinde asgari ücretle çalışanlara özel, bedava Halk Servisleri.
 • 08
  Spor
  Ankaragücü bu şehrin 100 yıllık çınarı. Kurtuluş Savaşı’nın takımı. İmalat-ı Harbiye ruhundan gelen, kentimizin en büyük markası ve sivil toplum kuruluşu.

  Bizim Ankaragücü için bakış açımız ve vizyonumuz, bugüne kadar olanlardan daha farklı olacaktır. Yüz binlerce taraftarı bir arada tutan şey ne siyaset, ne ideoloji; bu bir renk sevdası. Dolayısıyla öncelikle şunu belirtelim, Ankaragücü siyaset üstü bir kurumdur.

  Bugüne kadar siyasilerden, belediye başkanlarından, iş adamlarından destek için kapı kapı dolaşılan bir yapı vardı. Bizim şehrimizin değerinin elbette yanında olacağız. Bir yandan mevcut sorunlarını aşması için sahip çıkacağız, bir yandan da kulübe kalıcı gelirler sağlayacağız. Avrupa’daki iyi örnekleri baz alarak sistem kulübü oluşturulmasına, alt yapısı ile örnek bir kulüp olup, futbolcu üretmesine katkı sunacağız.

  Ankara’da milyonlarca gencimiz yaşıyor. Kuracağımız sistemle hem gençlerimiz spora yönelecekler; hem de kulübe katkı sağlayacaklar. Kalıcı gelirler, spora teşvik ve altyapı ile modern bir yapının oluşmasına yardımcı olacağız. Böylece Ankaragücü, siyasilerin, iş adamlarının hegemonyasından kurtulacak, yine şehrimizin gençlerinin, taraftarının takımı olacaktır.

  Bunları sağlayınca Ankaragücü maddi olarak da, sportif olarak da çok iyi yerlere gelecektir. Biz Ankara’da Şampiyonlar ligi maçlarının oynanacağı, Real Madrid’i, Barcelona’yı Ankara’da ağırlayacağımız yılları hayal ediyoruz ve bunu büyük Ankaragücü taraftarı ile birlikte başaracağız.

  Aynı şekilde Gençlerbirliği de bu kentin bir değeridir. Sistem daha oturmuş vaziyette, ancak onlara da her türlü desteği sağlayıp bir şehir bütünlüğü oluşturacağız. Ayrıca bu kentin başka önemli amatör kulüpleri var. Gençlerimiz için, kentimizin sporla bütünleşmesi için çok önemliler. Onlarla da masaya oturup bu sorunları birlikte çözeceğiz.

  Ankara İlçeler çapında mahalle futbol takımları oluşturulması ve ilçeler şampiyonu olanlar için de her bir sonraki yıl il organizasyonu olarak şampiyonlar liginin oluşturulması da işte bu çalışmalardan biri. Böylece mahalle futbol takımları, muhtarların nezaretinde yapılacak spor karşılaşmaları ile bulundukları yerde kendi akranlarına spor hevesi aşılayacak.

 • Başkentimiz, özellikle son yıllarda savunma ve havacılık sanayii şirketlerinin bulunduğu stratejik bir merkez olma açısından büyük önem kazandı. Fakat nedense, ulusal ve uluslararası büyük savunma ve havacılık fuarları Ankara’da değil, İstanbul’da düzenlenmeye devam ediyor. Biz, bu ülkenin en iyi üniversitelerinin bulunduğu ve en üst %1’lik dilime girmeyi başarabilen gençlerin tercih ettiği bir şehir olarak bundan daha iyisini yapabiliyor olmalıyız. Ayrıca yabancı öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin tercihi olan bir Ankara haline gelmemiz, ekonomimize katkı sağlamakla kalmayacak, uluslararası marka itibarımızı da artıracaktır.

  ● Ankara Bilim ve Teknoloji Vadisi
  ● Bilim ve Teknoloji Fuarlarının, Kongrelerin Başkenti Ankara Bilim Müzesi
  ● Teknoloji Girişimlerine Özel Kuluçka Merkezleri
  ● Ortak Çalışma Alanları ve Hazır Ofisler
  ● Kamuya açık alanlarda ve belediye araçlarında ücretsiz internet
 • Ankara’da yaşayan hiç kimsenin, özellikle de hiçbir çocuğun yatağa aç girmesine, hiçbir anne ya da babanın, çocuğunu okula yollarken zorlanmasına, mont, kaban alamadığı için üşümesine gönlümüz razı olmaz. Bu bir vicdan meselesidir; siyasi görüşlerin üstünde bir konudur ve vatandaşlarımızın ayrımcılığa uğramadan aynı yardımlardan ihtiyaç duyduğu payı almaya hakkı vardır.

  İşte bu yüzden Mansur Yavaş ve ekibi, Ankara halkı ile bir olacak ve “Komşusu aç yatan bizden değildir” ilkesi ile muhtaç kardeşlerimizin yardımına koşacak.

  Projeler


  ● Ankara Hemşehri Kart

  Amacımız; yardım alan insanlarımızın başkalarına rencide olmadan, insanca muamele görerek ihtiyaçlarına ulaşabiliyor olmasıdır. O nedenle, insanları yardım kuyruklarında bekletmek, evlerine arada bir uğrayıp sadaka dağıtmak ve bunu kameralar önünde reklama dönüştürmek yerine yardımlarımızı Hemşehri Kart ile yapıyor olacağız.

  ● Online Yardımlaşma Sistemi

  Belediyenin kuracağı web sayfası üzerinden karşılıklı yardımlaşma ve dayanışma amacıyla gıda ve giysi bankaları kurulacak. “Armağan Ekonomisi” bilincinin yaygınlaşması için çalışmalar yapılacak.

  ● Her Etkinlik için, Her Semte bir Mekan

  Tüm semtlere kına ve düğün, mevlit ve taziye mekanları kurulacak.

  ● Belediyeden Yardım Alanlara 20 Ton İndirimli Su

  2014’ten gelen sözümüz, belediyeden yardım alanlara 20 ton suya kadar indirimli su verilmesi sözümüz uygulanacak.

  ● Eğitime Ulaşamayan Çocuk Kalmayacak

  Yardım alan ailelerin çocuklarının eğitim masrafları, bizzat belediye tarafından karşılanacak, her mahallede kütüphane ve ücretsiz etüd merkezleri olacak.

  ● Üniversite Öğrencilerinden Çocuklara Özel Dersler

  Üniversite öğrencilerinin, maddi durumu yeterli olmayan çocuklara ücretsiz eğitim verebileceği, derslerine ve ödevlerine yardımcı olabileceği özel bir sistem kurulacak. Böylelikle hem üniversite öğrencileri ders saati başına belediyeden ücret alarak kendilerine harçlık kazanmış olacaklar, hem de küçük öğrenciler eğitimlerine bedava destek almış olacaklar.

  ● Yardım Alan Aileden Servis Ücreti Alınmayacak

  Yardım alan ailelerin çocuklarının okul servis ücretini, Mansur Yavaş döneminde Ankara Büyükşehir Belediyesi karşılayacak.

  ● Emeklilikte Yaşa Takılanlar

  Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için ulaşımda, suda ve daha pek çok alanda önemli indirimler yapacağız. Belediyenin sağlayabileceği ne varsa kendilerine bu olanakları sunacağız.