TARİHE SAYGI PARKLARI


Tarihe Saygı Parkları, genç nesillere tarih bilinci aşılamanın yanı sıra çevresinde açılacak konaklama ve ticari tesisler sayesinde ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak.

Cumhuriyet tarihimizin dönüm noktası olan Sakarya Savaşının geçtiği, Duatepe-Kartaltepe-Karadağ- Yıldız Tepe-Türbe Tepe-Mangaldağı-Çaldağı tepeleri günümüzde kendi halinde atıl olarak bırakılmış durumda ve taş ocakları işletmeleri tarafından tahrip ediliyor.

Tarihimize ve atalarımıza olan saygımızı göstermek ve onlara olan borcumuzu küçük de olsa ödemeye çalışmak amacıyla, bölgede kurulacak tarih temalı parkı ülke ekonomisine ve turizme kazandırılacak.

Proje kapsamında savaşın en kritik anlarının yaşandığı Çaldağ Tepesi, parkın 1. Etabını oluşturacak.

Bu parkta;

• Arazide mevcut olan savaşa ait kalıntılar (siperler, yollar v.b.) korunarak sergilenecek.
• Belediye tarafından profesyonel bir ekibe Sakarya Savaşı belgeseli hazırlatılacak. Bu belgesel açık hava projeksiyon gösterileri ile ziyaretçilerin arazide savaş şartlarını görme ve bire bir tecrübe etme imkânı sağlanacak. Sakarya Savaşı interaktif müzesine düzenlenecek ücretsiz okul gezileri ile gelecek nesillere bilgi aktarılacak.
• Konaklama alanları oluşturulacak. Bu konaklama alanları Sakarya Savaşı'nda Mehmetçiklerin kaldığı çadırlar, aşevleri ve sağlık çadırlarından oluşacak. Askerlerimizin yaşadığı şartlar bire bir yansıtılacak.
• Belirli aralıklarla Sakarya Savaşı temsili olarak canlandırılacak. Bu gösteriler profesyonel senaryo, yönetmen ve oyuncu ekipleri ile gerçekleştirilecek.
• Projenin 1. Etabı olan Çaldağ Tepesi'nden savaşın geçtiği diğer alanlara kadar tarih ve kültür yolu inşa edilecek. Yaklaşık 20 km olan bu yol, taşıt trafiğine kapalı olacak. Sadece yaya yolu, bisiklet parkuru veya binicilik amaçlı gezi rotaları planlanacak.
• Savaşın geçtiği diğer alanlar da projenin diğer etaplarını gerçekleştirmek üzere hızla koruma altına alınacak, taş ocakları işletme sahiplerini mağdur etmeden kaldırılacak ve çevre düzenlemeleri yapılacak.
• Savaşta Mustafa Kemal Atatürk tarafından kullanılan Alagöz Karargahı (Alagöz-Temelli) ve çevresi yeniden düzenlenecek
Osmanlı tarihinde önemli bir yer tutan Timur ile Yıldırım Beyazıt arasında Çubuk Ovası'nda gerçekleşen Ankara Savaşı temalı tarihi park inşa edilecek.

Bu parkta;

• Savaş canlandırılmasının yapıldığı festivaller
• İnteraktif müze alanları
• Açık hava projeksiyon gösterileri
• Kamp alanları yer alacak.

Yıldırım Beyazıt başta olmak üzere tüm şehitlerimize saygı olarak bu park içerisinde Ankara Savaşı Anıtı açılacak.
Ankara’nın önemli arkeolojik potansiyelini açığa çıkarmak ve turizme kazandırmak amacıyla Polatlı’da Gordion Antik Şehri ve Ulus’ta Roma Hamamı ve Antik Tiyatro (Kale Bölgesi) arkeoparkları yapılacak.