TARIM VE KIRSAL KALKINMA PROJELERİHerkesin yaşam hakkı olan ucuz, sağlıklı ve güveni̇li̇r gıdanın sunulması amacıyla açılacak olan Halk Market’lerde, beledi̇ye öncülüğünde kırsal mahallelerde anlaşmalı çi̇ftçi̇leri̇n üreteceği̇ i̇yi̇ tarım ve/veya organi̇k ürünler (et, süt, bakli̇yat, sebze meyve) satışa sunulacak. Bu şeki̇lde, kırsalda yaşayan vatandaşlarımız ek geli̇r i̇mkanına kavuşurken alım gücü düşük vatandaşlarımız da organi̇k, sağlıklı ve taze ürünlere uygun fiyatlarla ulaşma şansı elde edecek. Halk Market projesi kapsamında beledi̇yeni̇n yapacağı kampanyalar i̇le üreti̇len ürünlerden Ankara markası oluşturulacak, marka ürünler ülke ve hatta yurt dışı pazarlarına sunulacak.
Özellikle dar gelirli ailelerin yaşadığı bölgelerde başlatılacak olan bu ilginç proje, mahalle halkının bir araya gelerek susuz tarım tekniklerini öğrenmesi ve hayata geçirmesini temel alıyor. Belediyenin desteğiyle kurulacak, fazla alan kullanımı ve yüksek maliyetler gerektirmeyen dikey çiftlikler sayesinde kişilere kendi gıdasını üretme ve satma olanağı sunulmuş olacak. Dikey bahçeler, engelli, ev hanımı ve emeklilerin de ekonomiye katılması için bir fırsat olacak.

Bu çalışmanın istihdam sağlamak dışında bir diğer olumlu etkisi ise şehir dışından getirilen, çabuk bozulan veya yüksek taşıma maliyetlerine neden olan belli başlı gıdaların artık daha ucuza ve daha taze şekilde, üstelik daha doğal şekliyle temin edilebilecek olması.


ÇİFTÇİ DESTEKLERİ


Bereket Kart’ın Çiftçilere Sağlayacağı Avantajlar:


● Ankara çevresinde, POLATLI, ŞEREFLİKOÇHİSAR, HAYMANA, BALA, EVREN başta olmak üzere üretim yapan çiftçilerin yakıt, gübre, ilaç gibi ihtiyaçlarının indirimli karşılanması için TARSİM DESTEĞİ verilmesi.
● Yerel ürünlerimizin yurt dışı fuarlarında daha fazla tanıtılması
● Daha az su ve ilaç isteyen yerel tohumlarımızın yaygınlaşması için üreticiye destek verilmesi
İlçelerimizde tarımsal üretimi desteklemek için Tarımsal Destek Merkezleri kurulacak. Çiftçimiz buradan hem istediği tarımsal bilgiyi alabilecek hem de traktör, pulluk gibi ihtiyaç duyduğu araç gereci çok uygun kiralama bedelleri ile kullanabilecek. Toplanan tarımsal maddelerin ve gıdaların sağlıklı ortamlarda saklanabilmesi amacıyla soğuk hava depoları inşa edilecek.

KIRSAL KALKINMA PROJELERİ


Çiftçi Eğitim Merkezleri’nde, köyüne dönerek ailesinden devraldığı ziraatçilik mirasını sürdürmek isteyen genç girişimcilerimiz başta olmak üzere tarımla uğraşan herkese mesleki ve sektörel eğitimler verilecek. Eğitimler arasında tohum türleri, gübre ve hormon kullanımı, zirai hastalıklarla mücadele yöntemleri, traktör ve diğer tarım makinelerinin rutin bakımı, hayvan bakımı ve tarımda sık yapılan yanlışlar gibi konularda bilinçlendirme çalışmaları bulunacak.
Daha önce Ankara’ya şebeke suyu olması amacıyla getirilen ve normalde 2050 yılının projesi olan Kızılırmak suyu kullanımı, daha kaliteli olan Gerede suyunun getirilmesiyle atıl kalacaktır. Kızılırmak suyunun değerlendirilmesi ve ekonomiye kazandırılması amacıyla, 1000 km’lik alanda sulu tarım yapılabilmesi için çalışma başlatılacak. Bu sayede Kızılırmak projesi atıl kalmak yerine tarıma katkı yapan önemli bir güç haline gelecek ve bölge halkının kalkınmasını sağlayacak.
Kitap, kırtasiye yardımı, giysi yardımı ve sınıf içinde kullanılan araç gereçlerin yenilenmesi gibi konularda desteğe ihtiyacı olan köy okullarına yardım eli uzatmak isteyen vatandaşlarımızın gönüllü olarak katılabileceği, Büyükşehir Belediyesi destekli bir proje başlatılacak.
Halk sağlığı merkezlerinin eksik veya yetersiz kaldığı köyler ve kırsal bölgelerdeki mahalleler tespit edilerek bu noktalarda kalıcı sağlık merkezleri kurulması konusunda öncülük edilecek.
Ankara Büyükşehir Belediyesi yıllardır, şehir içinde ve çevre ilçelerinde yer alan tüm yol kenarı ve refüj hatlarında kullanılan peyzaj bitkilerini yurt dışından veya başka illerden getiriyordu. Bu durum, kendi şehrinin üreticisini hiçe saymak ve onları mağdur etmekten başka bir şey değil.

Mansur Yavaş’ın başkanlığı döneminde ise peyzaj bitkilerinin temini için Ankara’nın yerli üreticilerine öncelik verilecek. Bu sayede pek çok aileye geçim kapısı açılacak ve oluşan iş potansiyeliyle binlerce insanımızın bu gelirden pay alması sağlanacak. Zaman içerisinde oluşacak yeni ekonomi ile yakın çevre iller de bu gelirden pay almaya başlayacak. Ayrıca, bitki türlerinin seçiminde daha ekonomik, çok yıllık ve daha az su tüketen bitkilerin kullanımına özen gösterilmesiyle sulama suyu israfının da önüne geçilecek.
Ankara’nın diğer şehirlerimize ve dünyaya tanıtılmayı bekleyen pek çok yöresel tadı ve ürünü vardır. Proje ile öncelikli olarak bu ürünlerimiz coğrafi işaret kapsamında tescillenecek, ardından pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinin başlatılmasıyla birlikte üretim ve satışına hız kazandırılacak.
İlçeler ve şehirler arası otoyol kenarlarının belirli noktalarında, köylü kardeşlerimizin kendi ürettikleri yöresel ürünleri ve taze sebze meyveleri satabilecekleri ürün pazarları kurulacak. Bu pazarlar sayesinde, yoldan geçmekte olan kişilerin alışveriş yapması sonucu yakın köylerde yaşamakta ve üretim yapmakta olan çiftçilerimizin aile ekonomisine katkı sağlanmış olacaktır.