YEŞİL ALANLAR


Halka ve Ankara ekolojisine daha fazla yeşil alan kazandırmayı hedefleyen Yeşil Kuşak Projesi, tüm Ankara’yı kesintisiz şekilde çepeçevre saracak ve belirli noktalarda var olan parklarla birleşerek şehir merkezine kadar girecek dev bir yeşil alandan oluşuyor. Bu yeşil alan, sıradan bir peyzaj çalışması değil; kendi içinde doğal yaşamı da mümkün kılacak büyük bir ekosistemin kurulmasını hedefliyor. Yeşil Kuşak Projesi ile şehrin kaybolan ekolojik dengesine yeniden kavuşması mümkün olacak ve elbette, şehrin hava kalitesi önemli ölçüde artacak.

Yeşil Kuşak içerisinde; aile kamp alanları, ömrünü tamamlamış barajlar ve göletlerde su sporları, doğal piknik ve mesire alanları, doğa yürüyüşü ve bisiklet parkurları, ata sporlarımız olan binicilik ve okçuluk parkurları, adrenalin parkları, yaş gruplarına göre eğitici ve öğretici çocuk oyun/etkinlik alanları, kültür ve sanat atölyeleri gibi doğa turizmine uygun rekreasyon alanlarının yanı sıra amatör/profesyonel spor kulüpleri için kamp alanlarına da yer verilecek.

Üretim amaçlı olarak sulanabilir alanlarda ağaç-çalı fidanı, mevsimlik veya çok yıllık çiçek üretim alanları, Ankara Keçisi ve Ankara Arıcılığının yeniden canlandırılması için uygun yerler teşvik olarak verilecek.

Gelişmiş Avrupa kentlerinde örneği olan bu yeşil kuşak Türkiye’de bir ilk olacaktır. Proje ile Ankara ilinin doğa turizmi geliştirilecek, kuşak içinde ve çevresinde yer alan köy ve mahallerde turizm amaçlı konaklama ve ticari tesisler açılarak kent ekonomisine ve istihdamına katkı sağlanacak.

 YEŞİL KUŞAK PROJESİNE DAHİL EDİLECEK BÖLGELER


● Mogan Gölü ve çevresi
● Eymir Gölü ve çevresi
● İmrahor Vadisi
● Hüseyin Gazi
● Bayındır Barajı
● Karapürçek
● Çubuk Çayı çevresi ve Çubuk Barajı
● İvedik
● Yuvaköy
● Memlik
● Karacakaya
● Kahramankazan
● Susuz
● Ova Çayı ve çevresi
● Yapracık ve Çevreyolu boyunca uzanarak Mogan Gölüne bağlanan aks

● Atapark,
● AOÇ,
● ODTÜ,
● TSK Garnizonu Hatıra Ormanı,
● Zırhlı Birlikler Okulu Hatıra Ormanı gibi önceden oluşturulmuş fakat mevcutta lokal ve noktasal yeşil alanları yeşil koridorlara dönüştürerek kent merkezinden yeşil kuşağa konforlu ve rahat bağlantı sağlanacaktır.

Yeşil Kuşak projesi tamamlandığında, kentin ilk çeperini saran yaklaşık 200 km’lik bir kuşak oluşturulmuş olacak. Bu kuşağın oluşturulacağı hat seçilirken, mera, hazine ve belediyeye ait kamu mülkiyetleri veya vatandaşa ait hiçbir imarlı parsel proje kapsamına alınmayacak, arazi sahipleri mağdur edilmeyecek.
● 75.Yıl Kent Ormanı ve Kent Parkı (Yeni Hipodrom- Eryaman-Göksu Park Bağlantı- Yeni Batı Mahallesi-Susuz-Çevre Yolu) Yenimahalle-Etimesgut
● Kurtboğazı Barajı Kent Ormanı ve Kent Parkı (Kazan)
● Zırhlıbirlikler Kent Parkı (Etimesgut-Sincan)
● Mogan ve Eymir Gölü Çevresi Kent Parkları (Gölbaşı)
● Mühye-Karataş-İmrahor Vadi Parkları (Çankaya-Gölbaşı)
● Bayındır Barajı Çevresi Kent Parkı (Mavigöl) Mamak
● Hüseyin Gazi Kent Ormanı, Kamp, Mağara ve Dağcılık Kompleksi (Mamak)
● Karapürçek Kent Ormanı (Altındağ)
● Çubuk Barajı Kent Parkı (Solfasol-Altındağ)
● Karacaören (Pursaklar) Kent Ormanı
● Hacıkadın Vadisi Kent Parkı (Kuzeyankara Rekreasyon Alanı ile Birleşik)
● Aktepe-Keçiören ve Pursaklar
● Karakaya-Alpaslan Türkeş ve Kafkaslar Kent Ormanı ve Kent Parkı (Bağlum-Ovacık-Keçiören)
● Kösrelik Kent Ormanı ve Mesire Alanı (Kösrelik/Bağlum-Keçiören ve Saray/Pursaklar)
● Kartaltepe Kent Ormanı ve Kent Parkı (Yükseltepe ve Ovacık-Keçiören)
● Yakacık Kent Parkı ve Mesire Alanı (Yenimahalle)

Ata Park ve AOÇ Projesi, Yeşil Kuşak Projesi’ni de içine alan ve Gençlik Parkı ile birleşerek şehir içine doğayı taşımayı amaçlayan büyük bir park projesi. Böylesine büyük bir park, halka tüm şehrin ilgi odağı olacak bir dinlenme alanı kazandırmanın ötesinde turizm potansiyeli anlamına da geliyor. Proje, birden fazla bölümden oluşuyor.

1. Bölüm: Kültür ve Spor Alanları

Kurtuluş Parkı ve Abdi İpekçi Parkı’ndan başlayarak mevcut Adliye binasını da içine alacak şekilde Gençlik Parkı, AKM, Hal, Hipodrom, 19 Mayıs Stadyumu, Atatürk Kültür Merkezi, Anka Park ve AOÇ’nin bir kısmını da kapsayan, yaklaşık 5 milyon m2’lik bölge 1. Zon olarak (Aktif Yeşil alan) olarak planlandı.

Abdi İpekçi ve Kurtuluş Parklarının Olduğu ve Yeni Yapılacak Kültür-Sanat Meydanına (Eski Adliye) bağlanan bölgede yer alacaklar:

• Sahaflar
• Kitap okuma köşelerinin yer aldığı dingin alanlar
• Serbest kürsü meydanı
• Ressamlar köşesi
• Sokak müzisyenlerinin performans alanları
• Belediye bandosu konser alanı
• Pantomim ve açık hava tiyatro alanları

Gençlik Parkı, 19 Mayıs Spor Salonu ve Arena ve AKM’yi içine alan bölgede yer alacaklar:

• Sportif ve dinlendirici faaliyetler için uygun alanlar
• Yeşil ve ağaçlık alanlar
• Ulaşım amaçlı bir tramvay hattı
• Bisiklet ve yürüyüş yolları

2. Bölüm: Yeşil Alanlar ve 81 İl Anadolu Kültür Bahçesi

Atatürk’ün Türkiye’ye emaneti olan AOÇ arazilerini doğru ve faydalı kullanımlarla korumak amacıyla planlandı. 81 İl Anadolu Kültür Bahçesi Projesi de projenin 2. Bölümünde yer alacak. Burada çocuklarımıza Türkiye coğrafyasındaki kültürel zenginliklerimizi, tarihimizi tanıma, öğretme ve köklerimizi sağlamlaştırma fırsatı bulacağız.

3. Bölüm: Ankara Doğa Okulu ve Peyzaj Alanları

Üçüncü bölümde, çoğunlukla kırsal peyzaj öğelerini içeren ve kentsel tarımın yapılabileceği bir doğa parkı planlanıyor. Bölümün içerisinde yer alacak Ankara Doğa Okulu’nda, çocuklarımıza tarımsal ve hayvansal üretim konusunda uygulamalı eğitimler verilecek.

Ankara’da yeşil alan denince ilk akla gelen belli başlı piknik noktaları ve şehir merkezinde bulunan parklar var: Yaşadığımız semte göre Seğmenler, Kuğulupark, Mavigöl, İncek, Alacaatlı, Gölbaşı, Gençlik Parkı gibi yerler bunlardan bazıları. Fakat bu yeşil alanlarda özellikle hafta sonları ve güzel havalarda yaşanan trafik yoğunluğu dikkate alınacak olursa, artan nüfusa karşılık yeterli yeşil alan olmadığı kolayca anlaşılır.

Mansur Yavaş döneminde artık yeşil alanlarımızda yaşanan bu yığılmalar ortadan kalkacak. Zira mevcut ağaçlandırma bütçesinin sadece %10’u kullanarak yeni yeşil alanlar oluşturulacak. Ankara halkı, şehrin hangi semtinde yaşıyor olursa olsun kendisine yakın bir yeşil alana sahip olacak. Bu alanlarda, kamp yerleri, doğa yürüyüşü güzergahları ve doğa sporlarına uygun noktalar oluşturulacak.

Yeşil alanlarda sert zemin yani beton kullanımı asgari düzeye indirilerek park yapım maliyetleri %65 azaltılacak. Böylece çok daha uygun maliyetlerle daha çok yeşil alanı kentimize katmış olacağız. Parklarımızda standart çocuk oyun alanları yerine çocuklarımızın fiziksel becerilerini ve hayal güçlerini geliştiren oyuncaklar ve doğal malzemeden yapılmış elemanlar kullanacağız.

Parklarda İngiliz çim tohumları yerine yerel ve doğal tohumlar; ithal bitkiler yerine Ankaralı üreticiden alacağımız bitkiler tercih edilecek. Basılamaz çimler yerine çocuklarımızın rahatça koşup oynayacağı temiz, doğal, güvenli parklar planlanacak. Ayrıca parklarımızda sahipli hayvanların da koşup oynayabileceği sınırlandırılmış alanlara yer vereceğiz.

Ankara’da bir zamanlar, hemen herkesin çocukluk anılarında yer etmiş bir hayvanat bahçesi vardı… Bu hayvanat bahçesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla hazırlıklarının yapılıp, ancak 29 Ekim 1940 yılında açılışını gerçekleştirebilmiş bir projeydi.Uzun yıllar halka farklı türden hayvanları tanıtma ve onları koruma amacını taşımış Ankara Hayvanat Bahçesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredildikten sonra yenilenme olacak denilerek 26 Ağustos 2013 tarihinde kapatılmıştı.

Mansur Yavaş zamanında ise yine en başta çocuklar olmak üzere halkın farklı canlıları yakından görebileceği, fakat eski tip hayvanat bahçesi konsepti yerine hayvanların özgür yaşamlarının daha öncelikli tutulacağı bir “Doğal Yaşam Parkı” projesinin hayata geçirilmesi planlanıyor. Bu park içerisinde, üniversitelerle iş birliği yapılarak nesli tükenen canlıların yeniden türetilmesi yönünde bilimsel çalışmaların yapılması sağlanacak. Aynı zamanda, insanlarımız hayvanları kendi ortamlarında gözlemlerken hayvanlara zarar verebilecek demirlerin, dikenlerin, tellerin yerine doğal engellerin bulunduğu parkurlarda dolaşabilecek, onları daha huzurlu ve keyifli bir ortamda tanıyabilecek.

Şehirler, artık değişen dünya ekolojisine uygun şekilde değişmek zorunda; bu nedenle peyzaj ekolojisi, tüm belediyelerin gündeminde olmalı. Doğal Yaşam Parkı projesiyle, şehrimizin eksik kalan biyoçeşitlilik potansiyeli için ilk ve en büyük adım atılmış olacak.